Inspektorzy PIP kontrolują co do zasady pracodawców, a więc podmioty zatrudniające pracowników na umowach o pracę. Są jednak wyjątki dotyczące np. stanu bhp lub umów cywilno-prawnych, gdzie inspektor pracy prowadzi czynności kontrolne również wobec przedsiębiorców, dla których prace wykonują zleceniobiorcy lub osoby świadczące usługi.
Takim dokumentem jest legitymacja służbowa inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy.
Inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy:
Jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli u przedsiębiorcy, może być ona podjęta tylko po okazaniu legitymacji służbowej. W takim przypadku kontrolowanemu należy niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia podjęcia kontroli, doręczyć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Inspektor pracy nie musi umawiać się na kontrolę, choć w praktyce często to robi.
Inspektorzy PIP mogą przeprowadzić kontrolę w:
Inspektor pracy może żądać wszelkich dokumentów, które okażą się potrzebne do ustalenia stanu faktycznego. Pracodawca ma obowiązek okazać żądane dokumenty, których prowadzenie jest wymagane przepisami prawa.
W zakresie czasu pracy kierowców podstawowymi dokumentami są:
Inspektor pracy może w trakcie kontroli wymagać sporządzenia wyliczeń lub zestawień niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego. Na każdym etapie kontroli inspektor pracy może również żądać wyjaśnień.
Podmiot kontrolowany ma obowiązek zapewnić inspektorowi pracy warunki i środki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności:
Pracodawca ma prawo do osobistego uczestnictwa w kontroli, może też upoważnić inną osobę do udzielania w jego imieniu niezbędnych informacji. Nie jest to jednak warunek konieczny. Inspektor pracy może prowadzić czynności kontrolne bez obecności pracodawcy (lub obecności osoby upoważnionej). Inspektor pracy może prowadzić kontrolę, gdy w twojej firmie trwa jednocześnie inna kontrola.
Kontrolę mogą przeprowadzić:
Nie, kontrola PIP może mieć charakter planowany lub doraźny.
Pracodawca w teczkach akt osobowych każdego kierowcy zatrudnionego na postawie umowy o pracę powinien mieć następujące dokumenty:
W przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych kierowca powinien posiadać dokumenty wynikające z postanowień Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U.2019.382 t.j. ze zm.). Dokumentacja związana z przewozem materiałów niebezpiecznych podlega kontroli Inspekcji Transportu Drogowego.
Pracodawco, do kontroli musisz udostępnić:
Ponadto w stosunku do cudzoziemców:
Inspektor pracy może kontrolować: